Recenze hry: Pokémon Crystal Version
Vydavatel: GameFreak/Nintendo
Rok vydání: 2001
Recenzent: Gabriela Plačková
Platforma: GBC
HW požadavky: -
Celkový
verdikt
Váš
verdikt
1
Pokémon mánie vypukla roku 1998 a zachvátila celý svět. Skoro každé dítě sbíralo samolepky, karty, hrálo hry a sledovalo seriál. Pokud jste byli jedním z nich, nestyďte se za to, aneb mistrem Pokémonů chtěl být každý z nás a kdo říká že ne, je Rakeťák.:) Píšu tuto recenzi s velkou dávkou nostalgie, smutku a zároveň s radostí, protože hra Pokémon Crystal mě vrací zpátky do dob, kdy mou jedinou starostí bylo běžet si do trafiky pro žvýkačku a doufat, že uvnitř bude samolepka s Pikachu. Vrací mě do doby mého dětství.
Pokémon je RPG hra původně vyvinutá pro GameBoy od Nintendo. Společnost se díky ní postavila zpět pevně na nohy, protože nápad vymyslet svět plný virtuálních příšerek přišel v době, kdy zájem o Nintendo klesal. Dodnes je to jedna z jejich nejúspěšnějších her a ani po tolika letech nepatří do starého železa a stále láká spoustu hráčů. Pokémon Crystal si zahrajete na GameBoy Color. Hratelná je ovšem také na novějších konzolích jako GameBoy Advance a Advance SP. Crystal verze kráčí ve stopách dřívější trojice her Red, Green a Blue (určených pro klasický GameBoy) a je vylepšením dvojice Gold a Silver. Hlavním maskotem hry je Pokémon Suicune, kterého máte také možnost ve hře na svých cestách chytit.
Začínáte jako nezkušený trenér ve městečku New Bark Town. Na úplném počátku zvolíte, zda chcete hrát za chlapce či dívku (tuhle možnost nabízí poprvé Crystal), vyberete si své jméno a nastavíte den a čas. Poté si zajdete do laboratoře profesora Elma pro svého prvního Pokémona (na výběr máte tři: ohnivý Cyndaquil, travní Chikorita a vodní Totodile), dostanete první úkol a vydáváte se pomalu ale jistě směr dobrodružství. V tomto světě na vás čekají Pokémoni z rozšířené 250ky.
S několika pokébally v kapse (jedná se o kulatou schránku, do které můžete Pokémony lapit a přenášet je v nich) procházíte vysokou trávou, kde dřív nebo později narazíte na divoké Pokémony. S nimi můžete bojovat, a vítězstvím nad nimi navyšovat zkušenosti vašim vlastním Pokémonům, nebo je zároveň chytat do výše zmíněných pokéballů, či je nechat být a pokračovat v cestě bez boje. Každopádně je tento trénink jedinou možností, jak posílit vaše Pokémony, jelikož s každým vyhraným zápasem se úroveň jeho zkušeností zvyšuje a přibližuje se dalšímu evolučnímu stupni. Pokémon, který dosáhne požadované úrovně, se vyvine v další evoluční stupeň (např. u Chikority je to level 16 nebo u Totodila level 18, mění se na Bayleef a Feraligatra). Vyvinutý Pokémon získává kromě jiného vzhledu také nové útoky a větší sílu. Silná sestava hlavních šesti Pokémonů je základem toho, abyste byli neporazitelní a na vaší cestě vás nic nezastavilo. Kromě zápasů s divokými Pokémony, ve kterých v podstatě o nic velkého nejde, budete cestou narážet na troufalé trenéry, kteří vás zaručeně vyzvou k boji, jakmile vás spatří.
V boji jde hlavně o to postavit proti soupeři Pokémona, který je pokud možno silnější než ten jeho, avšak také stejně dobře důležité je zvolení vhodného typu. Určitý druh totiž může být proti jinému ve výhodě, např. Pokémony vodní oslabuje elektřina, kamenné zase voda, travní podléhají ohni atp. Důležitá je také strategie používání toho či onoho útoku.
Všechny zápasy jsou tahové, tzn. hráči se v útočení střídají. Pokud soupeřův nebo váš Pokémon není z nějakého důvodu schopný útoku, ztrácí svůj tah. Když je vaše potvůrka kupříkladu uspána, můžete na ni použít kouzlo probuzení (Awakening), musíte ho ovšem mít ve výbavě. Souboj vyhrává ten, komu se podaří porazit všechny soupeřovy Pokémony tím, že jejich hit pointy sníží na nulu. Za výhru dostáváte peníze, které potřebujete na nákup pokéballů a příslušenství, kterým je třeba výše zmíněný Awakening nebo uzdravovací nápoje.
Příběh zahrnuje spoustu úkolů, které vás donutí svádět další a další boje na různých místech, s různými trenéry a rozmanitým množstvím Pokémonů. Samozřejmě tvůrci neopomenuli ani lov odznaků. V každém větším městě narazíte na tzv. „Gym“, neboli stadion, kde se utkáte s několika strážci a poté s hlavním trenérem stadionu, který je často víc než rovnocenným soupeřem. Po každém souboji je důležité zajít své Pokémony uzdravit do PokéCentra, jelikož regenerace životů neprobíhá sama od sebe a v dalším zápase byste byli oslabeni. Příběh vás vede z jednoho města do druhého, do hlubokých lesů, do jeskyní, přes přehrady a parky a do tajemných věží. Rozmanitost prostředí nechybí, dokonce i repertoár Pokémonů, pohybujících se terénem se mění. Dostáváte úkoly, řešíte hádanky, vyhráváte souboje, chytáte nové a nové Pokémony a stále se zdokonalujete. Pokud budete opravdu dobrými trenéry, dostanete možnost bojovat s největší pokémoní elitou a stát se tak mistrem Pokémonů! V tu dobu však už musíte mít Pokémona, se kterým jste začínali na levelu 5, vytrénovaného až na level 70. A k tomu, věřte mi, vede dlouhá a trnitá cesta.
Hra rozlišuje den a noc. Máte možnost poslouchat noční rádio a skrze něj získat nějakou drobnost do vaší výbavy. Mimoto vám příběh nabízí možnost získat Pokémony i jinou cestou, než je jen chytání v trávě. Například v Goldenrod City dostanete darem od Billa potvůrku Evee, podobným způsobem Togepiho nebo třeba trikem zaujmete Sudowooda tak, že s vámi bude chtít bojovat, a vám se naskytne unikátní možnost jej chytit. Pokémony můžete zároveň také křížit a získat tak jejich vejce, ze kterého se vám vylíhne mládě. Máte možnost zúčastnit se turnaje v chytání Pokémonů, získat evoluční kámen a nechat pak vyvinout nějakého ze svých Pokémonů.
Pokud bych měla hodnotit zpracování hry, pak na grafice je vidět rukopis minulého století. To však není vůbec na škodu. Celý příběh sledujete částečně z ptačí perspektivy, postava je výborně ovladatelná, terén přehledný. Atmosféra je kouzelná a zmenšené postavy vyloženě roztomilé. Já osobně tvrdím, že konkrétně v tomto případě dvojnásobně platí heslo „v jednoduchosti je síla“. Prostředí je různě rozlišeno, takže hráč nezabředne do stereotypu. Každé město či místo má jiný charakter, takže se snadno zorientujete. Navíc se vám s nabytými schopnostmi otevře možnost pomocí kouzla „fly“ přemisťovat sebe i své Pokémony z jednoho místa do druhého bleskovou rychlostí, případně budete moci využít další schopnost „surf“, která vám umožní plout po vodě. Zápasy mají sice jednotvárnou a jednoduchou grafiku, ale většinou je i přesto víc než dobře vyjádřeno, co se v zápase právě děje, který útok byl použit a jaké má následky. Grafika trenérů se opakuje, což je škoda, ale člověk to brzy přestane vnímat. Hudba je u hry typicky gameboyovská, tj. skvělá, avšak po nějaké době lezoucí na nervy. Ačkoliv se melodie s prostředím mění, poslouchat zvukový doprovod do zblbnutí by mohlo vést k trvalým následkům.
Ačkoliv je tato hitovka stará mnoho let, dodnes je vyhledávaná a je o ni zájem. Přece jen na ní něco je… I když se může zdát, že v dnešní době dokonalých herních technologií nebude o tenhle old school kousek zájem, není tomu tak. Nese s sebou totiž kus historie. Přece jen jsme fenoménu Pokémon dali kus svého srdce. Proto nikdy úplně nevymizel. A dokud ho bude někdo oceňovat a hrát, tak nikdy úplně nevymizí. Utírám slzu, byla to krásná nostalgie. Ale teď není na pláč čas. Musím je totiž chytit všechny!
Pokud jste vlastníkem GameBoye, můžete pomocí propojovacího kabelu také soupeřit s kamarádem, či si s ním vyměňovat Pokémony.