Recenze hry: Left 4 Dead 2

Recenzováno: 10. srpen 2011
Vydavatel: Valve
Rok vydání: 2009
Recenzent: Martin Bauer
Platforma: X360
HW požadavky: -

Celkový
verdikt

80 %

Grafika:
75 %
Zvuk:
75 %
Hratelnost:
80 %

Váš
verdikt

-

počet hodnocení
0

Když koncem roku 2008 vyšel první Left 4 Dead, vzbudila hra mezi příslušníky hráčské komunity mimořádně pozitivní ohlasy. Přestože šlo ve hře více méně jen o masové likvidování zombíků, díky atmosféře a zajímavé možnosti kooperativní hry, slavil tento titul nebývalý úspěch.

A jak to u úspěšných her bývá, autoři se rozhodli zapracovat na pokračování. Už oznámení práce na druhém dílu této hororové survival akce vzbudilo velké diskuse. Řada hráčů se totiž obávala, že bude těžké přijít s něčím novým a hra bude jen nadstavovanou kaší. Naštěstí se pochyby o zábavnosti hry ukázali jako liché.

První změnou, které si všimnete je to, že jednotlivé kampaně jsou více příběhově provázány. Není to sice nic velkého, ale i tak to dělá hru více zábavnější. Jejich počet se také mírně rozšířil, a tak je zde místo čtyř kampaní celých pět, přičemž další jsou ke stažení (na PC zdarma, na XBOX360 zpoplatněné). Kromě nových úrovní tu najdeme i dva nové módy. Realism dělá ze hry skutečný nervák. Nemáte tu žádné nápovědy, ani ukazatele a nepřátelé jsou mnohem silnější a odolnější. Jasná volba, pokud máte rádi výzvy. Dalším modem je Scavage, jenž spočívá ve sběru paliva jedním týmem, aby se zachránil, zatímco druhý tým v podobě Zombie bossů se záchraně přeživších snaží zabránit.

Základní premisa, tj. boj skupiny několika hrdinů proti zástupům nemrtvých, zůstal stejný. Znovu tu máme čtyři přeživší hrdiny a můžete si opět vybrat za kterého chcete hrát. Stejné je i složení - 3 muži a 1 žena, ale hrdinové jsou pochopitelně noví (Coach, Ellis, Nick a Rochelle).

Naopak rozšířeny byli řady infikovaných. Kromě klasických zombíků a speciálních nepřátel z jedničky tu můžete narazit na několikero nových speciálních infikovaných. Tomu prvnímu se říká Charger. Po prvním setkání vám může připadat, že je to takový méně svalnatý příbuzný Tanku, aneb nejsilnějšího infikovaného z jedničky. Zatímco Tank na vás zaútočí svými svalnatými končetinami nebo po vás může vrhat těžké předměty (včetně automobilů), Charger se v prvé řade bude snažit na vás naběhnout, chytit vás do své přerostlé ruky a mlátit s vámi tak dlouho, dokud z vás nevymlátí duši. Charger ale není nakonec tak tuhý nepřítel jak vypadá. Pokud jste dost mrštní a vyhnete se mu, když se na vás snaží naběhnout, stačí pár ran od každého z přeživších a není co řešit. Další novinkou je Jockey, malý a neustále se smějící skřet. Ten i přes svou malou velikost dokáže nadělat pěknou paseku. Jeho oblíbeným útokem je skočit vám na hlavu. Třetím novým nepřítelem, na kterého zde narazíte, je Spitter, který zřejmě toho moc vypil, a s oblibou všude kolem sebe zvrací žaludeční kyselinu.

Zcela očekávaně byl obohacen i zbrojní arzenál. Každý typ zbraně (brokovnice, krátký samopal, útočná puška či odstřelovačka) byl rozšířen na více typů, takže mimo M16 si tu můžete zastřílet třeba z klasické AK-47. Kdo má rád klasiku, nepohrdne legendárním Magnumem a kdo má rád velký svinčík ocení kulomet M60 či granátomet M203. Co dělá ale hru podstatně krvavější než byl předchůdce jsou zbraně nablízko. A že jich není málo. V případě, že vás přestane bavit bezhlavě střílet, můžete zombíky bezhlavě mlátit pánvičkou, páčidlem, kytarou, baseballovou nebo kriketovou pálkou. Také je k dispozici katana, motorová pila nebo mačeta. Pokud na vás naběhne větší horda zombíků, červená se pak vaše televize krví z jednoho rožku až na druhý. U motorové pily si pak musíte dávat pozor kolik v ní zůstává paliva. Dalším novým kouskem v seznamu použitelných zbraní je nádržka s kyselinou, která má ten účinek, že se nakažení začnou napadat mezi sebou.

Inovací v inventáři je i defibrilátor, kterým můžete přivézt zpět k životu kteréhokoliv z vašich padlých spolubojovníků. Na nejjednodušší obtížnost je to naprostá zbytečnost, ale na nejtěžší úroveň zvanou Expert byste se už bez tohoto vylepšováku již neobešli. Na tuto obtížnost totiž zombíci neumírají zdaleka tak lehko a rovněž je jich o poznání víc. Poslední mise na Experta je jen pro mistry boje a skutečné milovníky masakru. Dalším doplňkem, jenž si rádi do inventáře přidáte, jsou injekce adrenalinu, které vám doplní zdraví podobně jako pilulky, ovšem s poloviční účinností.

Co mi na hře občas opravdu vadilo byla umělá inteligence přeživších. Pokud se vám stane, že jste sraženi k zemi, ale ještě žijete, nečekejte, že vám pokaždé přiběhnou vaši spolubojovníci ihned na pomoc. Přestože jsou mnohdy ne víc než metr od vás, v pohodě si vás ani nevšimnou. V některých částech hry to pak vypadá, že infikovaní mají větší inteligenci než vaši nenakažení parťáci, což je trochu hloupé.

Nevelkou pochvalu také zaslouží grafická stránka hry. Ta se od prvního dílu nijak nezměnila a v dnešní době už může působit trochu zastarale. Hudba ve dvojce za prvním Left 4 Dead trochu zaostává a už zdaleka není tak hororová. Doprovodné zvuky jsou pak na standardní úrovni.

Velkou pochvalu na druhé straně zaslouží možnost zahrát si ve dvou hráčích kooperativně na jedné konzoli. Ve dvou je pak celá kampaň mnohem zábavnější a pokud máte připojení k internetu, můžete si na síti s živými hráči užít opravdovou porci zábavy. Stejně jako u jedničky, čtyři hráči hrají za přeživší a čtyři za infikované. Plusovým bodem, který udržuje hratelnost Left 4 Dead 2 je pak to, že když některou kampaň hrajete vícekrát, nikdy není úplně stejná. Hra automaticky při každém dalším hraní kampaně mění množství a rozmístění infikovaných, takže se nemusíte bát, že je hra později až příliš stereotypní.

Nelze si nevšimnout, že se tentokrát hraje ze značné části ve dne namísto noci. Na jednu stranu je to příjemná změna a snadněji vidíte do čeho to vlastně střílíte. Na stranu druhou však takto hra přichází o část své temné atmosféry. Tu vám vynahradí posledních tři mise v kapitole „Hard Rain“, kde na vás autoři připravili skutečně velký slejvák, v němž si opravdu užijete.

Když to shrnu, Left 4 Dead 2 mně mile překvapil. Nečekal jsem, že masové vybíjení zombíků může být zábava i napodruhé. Je to zejména díky bohatšímu arzenálu zbraní a rozmanitosti úrovní, která je větší než v jedničce. Velkým kladem i u dvojky zůstává internetový multiplayer. Left 4 Dead 2 je tak skoro sázkou na jistotu.









Video:

Vaše hodnocení:

Přidejte své hodnocení této hry >>